تبلیغات
انجمن صنفی کارفرمایی داروخانه های دامپزشکی خراسان رضوی - تحلیل وقایع مرتبط با حرفه دامپزشکی در هفته سی و سوم سال 1395

تحلیل وقایع مرتبط با حرفه دامپزشکی در هفته سی و سوم سال 1395

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:یکشنبه 7 آذر 1395-04:43 ب.ظ

کد خبر: ۳۲۷۳۳
دکتر گیلگمش:
بسیاری از رفتارهای مردم این سرزمین ریشه در اتفاقات گذشته دارد و صد البته که باید به آنان حق داد که برای حفظ جان خود از هیچ تلاشی فروگذار ننمایند، ولی در این میان برخی از رفتارهای همه ما نیاز به اصلاح و بازنگری دارد ...
 

تحلیل وقایع مرتبط با حرفه دامپزشکی در هفته سی و سوم سال 1395

دکتر گیلگمش

 

این کشور از دیرباز تا کنون فراز و نشیب های زیادی را طی کرده است و در تمام این سال هایی که گاهی با عزت همراه بوده است و گاهی چنان گرد مرگ بر روی آن پاشیده شد که کسی تصور نمی کرد دوباره سر از این خاکستر برآرد، دوباره جوانه زدن و حرکت و بالندگی را از ابتدا آغاز کردن، تجربه نا آشنایی برای آن و ساکنین آن نیست. بسیاری از رفتارهای مردم این سرزمین ریشه در اتفاقات گذشته دارد و صد البته که باید به آنان حق داد که برای حفظ جان خود از هیچ تلاشی فروگذار ننمایند، ولی در این میان برخی از رفتارهای همه ما نیاز به اصلاح و بازنگری دارد؛ در واقع داشتن رفتارهای اشتباه چندان غریب نیست و همه ما با آن تلاقی داشته ایم، ولی ندانستن داشتن رفتارهای اشتباه درد بزرگی است که به نخوت ختم می شود و مسلماً حاصلی جز سقوط برای صاحبان آن در پی نخواهد داشت. این مقدمه را نوشتم تا دوستان از کنکاش در احوالات شخصی یکدیگر دست بردارند و چونان انسان های متمدن با یکدیگر به بحث و گفتگو بنشینیم. برخی از نوشته های دوستان سمت و سوی نژاد پرستی و جایگاه پرستی دارد و نظراتشان در خصوص عدم پذیرش سخن از جانب فرد ناشناس، در بدوی ترین جوامع توسعه نیافته هم اکنون مورد پذیرش نیست و پیشنهاد می کنم که تا فرصت از دست نرفته نسبت به بازنگری در آن اقدام نمایند. قصد من از این نوشتار ایجاد و برانگیختن حس مطالبه گری در همکاران و حس پاسخگو بودن به مسئولین است و در این میان تو خواه پند گیر و خواه ملال... مابقی اغراض و تمایلاتی که برخی پیشگویان و منجمان همکار تصور نموده اند، بیشتر به نظرات شخصی آنان نزدیک است و نه چیز دیگر. از اطاله کلام بگذریم و برسیم به وقایع هفته گذشته:

سازمان دامپزشکی کشور:

 1- اطلاعیه شماره یک سازمان دامپزشکی کشور در خصوص رخداد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تهران: باور بفرمایید ابتدا که انتشار این اطلاعیه به گوشم خورد باور نکردم، ولی وقتی به چشم خودم این خبر و اطلاعیه را بر روی پورتال سازمان دامپزشکی و اداره کل دامپزشکی استان تهران دیدم تا انتهای خبر به احترام این کار بزرگ رئیس سازمان و مدیر کل دامپزشکی استان تهران ایستادم. بار دیگر رئیس سازمان و مدیر کل استان تهران بر شفافیت خود در مبارزه با آنفلوآنزای طیور تاکید نمودند، مدیر کل و رئیس سازمانی که چنین تصمیم شجاعانه ای علیرغم خطری که برای جایگاه آنان دارد را می گیرند و ضمن هماهنگی با کلیه دستگاههای ذیربط، مخاطرات موجود در کشور را گوشزد می نمایند، شایسته احترام ایستاده هستند. باور کنید تملقی در کار نیست، چون هیچ یک از این عزیزان را تا کنون از نزدیک زیارت نکرده ام، ولی این رفتار فقط در کشورهایی اتفاق می افتد که نسبت به سلامت جامعه و منطقه متعهد هستند و رفتاری کاملاً حرفه ای است که در کشورهای پیشرفته اتفاق می افتد.

دنبال نمودن این خبر در سایت سازمان دامپزشکی کشور و نیز عدم رخداد مورد جدید در منطقه و استان نشان از عملکرد سریع  و بدون فوت وقت مدیر کل دامپزشکی استان تهران و ریاست سازمان داشت که جای تقدیر و تشکر از این عزیزان دارد. تمامی همکارانی که دروس بیماری های عفونی را پاس کرده اند، می دانند که در چنین رخدادهایی دو مرجله اصلی وجود دارد: اول کنترل کانون که به لحاظ خسارات عظیمی که این بیماری وارد می سازد، خود کار بزرگی است و دوم کنترل عدم شیوع بیماری در منطقه که دقت بالای قرنطینه ای را می طلبد.

در همین راستا برگزاری دوره های آموزشی سریع در برخی ادارات کل که بیشتر از آموزش، جنبه هماهنگی بخش دولتی و خصوصی را بر عهده داشت، از دیگر فعالیت های در خور تقدیر استان تهران و برخی از دیگر استان ها بود.

با این حال با مطالعه خبر بر روی پورتال سازمان ذکر چند نکته خالی از لطف نیست، بنابراین پیشنهاد می شود:

1-1) تشکیل ستاد آنفلوآنزا و اعلام شماره های تماس این ستاد و همچنین انتشار متن جلسات این ستاد از جمله مواردی است که بر روی پورتال سازمان جای آن خالی به نظر می رسد. این ستاد علاوه بر صورتجلسات می بایست انتشارات دیگری برای سایر جمعیت های هدف همچون کارمندان سازمان و ادارات کل، همکاران بخش خصوصی از طریق سازمان های مردم نهاد، مرغداران و صنایع وابسته و در انتها عموم مردم جامعه همچون گروههای در معرض خطر همچون افراد مسن و جوان و افراد با نقص ایمنی داشته باشد.

1-2) در صورتی که اطلاعیه ای به این شکل که جنبه بهداشت عمومی جامعه انسانی نیز در آن مستتر است منتشر می شود و از مردم درخواست گزارش تلفات نامتعارف روستایی و صنعتی را داریم، بهتر است در همان خبر تنظیمی اطلاعات تماس استان ها و سازمان به تفکیک منتشر شود، چرا که مسلماً مردم جامعه شماره تلفن های سازمانی ما را به خاطر نخواهند داشت.

 1-3) هرچند می دانیم که به منظور جلوگیری از تشویش اذهان عمومی تصویری از عملیات معدوم سازی مذکور منتشر نگردیده است، ولی بهتر است برخی از کانال های رسمی نسبت به انتشار محدود این تصاویر اقدام نمایند تا مردم بدانند که این موضوع علاوه بر مرغداران برای جامعه نیز مخاطره آمیز است.

 1-4) ارائه نکات بهداشتی لازم برای رعایت نکات بهداشتی در خصوص جمعیت های انسانی هدف همچون مرغداران، کارگران مرغداری، شاغلین صنعت مرغداری و همچنین روستائیان محترم از جمله پیشنهاداتی است که می توان به روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور ارائه نمود.

 1-5) رخداد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد طیور برای سازمان دامپزشکی کشور حکم فاجعه منا برای وزیر بهداشت را دارد و مشابه آن رخداد پیشنهاد می شود تا رئیس سازمان دامپزشکی کشور ضمن حضور در منطقه نسبت به ایجاد اطمینان خاطر در ذهن مردم اقدام نمایند، چرا که این موضوع علاوه بر ایجاد اطمینان بیشتر در مردم موجبات دلگرمی کارکنان استانی را نیز فراهم می آورد؛ مشابه آنچه وزیر بهداشت در فاجعه منا در کشور عربستان انجام دادند و این حرکت ایشان ارزشمند بودن مردم و سرنوشتشان را برای آنان مسجل نمود.

 1-6) تفکیک و جداسازی وظایف قرنطینه ای از دفتر طیور و دخیل نمودن دفتر قرنطینه سازمان با توجه به آشنایی بیشتر این عزیزان با اصول قرنطینه دامپزشکی در بعد ملی، منطقه ای و بین المللی و لزوم پرداختن بیشتر به این موضوع در قالب کتابچه های بازنگری شونده در بازه های زمانی سالیانه، مشابه آنچه که در مورد دستورالعمل های دفاتر دام و طیور سازمان دامپزشکی کشور وجود دارد.

 1-7) یافتن راه حلی برای جلوگیری از ایجاد ضرر و زیان بر روی تولید و صادرات محصولات خام دامی همچون برگزاری جلسات و یا تماس های تلفنی با همتایان رئیس سازمان در کشورهای عراق، افغانستان، آذربایجان و ... و اطمینان بخشی به آنها در خصوص کنترل شده بودن بیماری در کشور ایران، ارائه گزارشات و نتایج این نشست ها و تماس های تلفنی به جامعه هدف جهت دنبال نمودن تاثیر گذاری آنها.

 1-8) تداوم ارائه اخبار و اطلاعات در خصوص رخداد بیماری و رویدادهای آتی یکی از مهمترین فعالیت هایی است که می توان در این زمان انجام داد. از زمان انتشار اطلاعیه شماره 1 سازمان دامپزشکی تا کنون اطلاعیه دوم یا خبر دیگری در این خصوص منتشر نشده است و این بی اطلاعی برای جامعه مناسب به نظر نمی رسد.

 1-9) تقویت سازمان دامپزشکی کشور در سه حوزه مرتبط با این بیماری یعنی بعد تشخیص (آزمایشگاه)، بعد درمان (عملیات کلینیکی) و بعد اپیدمیولوژیک (کنترل و قرنطینه) از جمله اهدافی است که که ریاست محترم سازمان و مدیران کل سازمان می توانند در این برهه زمانی خاص آن را دنبال نموده تا برای انجام اینگونه وظایف خطیر با مشکل اعتباری و انسانی مواجه نباشند. همچنین در این معادلات نحوه تعامل دامپزشکان بخش خصوصی و سازمان های غیر دولتی مرتبط با دامپزشکی را با سازمان دامپزشکی کشور در نظر داشته باشند، چرا که مدتهاست بسیاری از امور اصلی برون سپاری گردیده است.

سازمان نظام دامپزشکی:

 1- رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه دامپزشکی تنها در صلاحیت سازمان نظام دامپزشکی است: پس از مصاحبه معاونت محترم امور درمان دفتر دارو و درمان سازمان دامپزشکی کشور با باشگاه خبرنگاران جوان، روابط عمومی سازمان نظام دامپزشکی کشور ددر اطلاعیه ای ضمن تشکر از سازمان دامپزشکی کشور در خصوص وجود حساسیت در زمینه های درمانی و دارویی، هرگونه برخورد با تخلفات صنفی و حرفه ای دامپزشکان را تنها در صلاحیت خود دانست که به نظر می رسد این حق منطبق بر بندهای 19 و 20  قانون تاسیس سازمان نظام می باشد و در انتهای این اطلاعیه بر لزوم جلوگیری از اقدامات فراقانونی سازمان دامپزشکی کشور تاکید شده است و همچنین به استحضار ریاست محترم سازمان دامپزشکی کشور نیز رسیده است.

واقعاً کامنت خاصی جز نقطه چین نمی توان برای این خبر داشت، چرا که این نحوه تعامل هر روز بر شکاف عمیق فیمابین سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی کشور خواهد افزود و هیچ مرهمی جز عمل دقیق بر مبنای قانون برای آن متصور نیست، چرا که عوارض این اختلاف جز ضرر و زیان برای بخش خصوصی نخواهد بود و در این میان عده ای در حال سوء استفاده از این اختلافات هستند که امیدواریم به زودی این اختلافات مرتفع گردد.

 2- توضیحاتی در خصوص آنفلوآنزای فوق حاد طیور در کانال تلگرامی سازمان نظام: هر چند در دنیای امروزه رسانه های اجتماعی برای مردم جامعه سهل الوصول تر می باشند، ولی قسمتی از مخاطبین این سازمان در این رسانه اجتماعی عضو نیستند، آن هم به این علت که در راستای جمعیت هدف کانال موصوف نمی باشند، بنابراین پیشنهاد می گردد تا سازمان نظام دامپزشکی کشور همزمان با انتشار اطلاعات آنفلوآنزای فوق حاد در کانال تلگرامی خود، این اطلاعات را بر روی وب سایت خود نیز منتشر نماید تا علاوه بر ایجاد محتوای تخصصی، دسترسی به آن برای افراد عادی جامعه نیز امکان پذیر باشد.

جامعه دامپزشکان ایران:

خبر خاصی نبود. البته با توجه به اقدام شایسته جامعه دامپزشکان ایران برای برگزاری نشست مشترک بررسی وضعیت ماده ١٨ و ١٩ آیین‌نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی با حضور عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی سازمان دامپزشکی، انتظار می رفت نتایج این نشست و پیگیری ها برای اطلاع بیشتر مسئولین فنی بهداشتی منتشر می شد.

نبض رسانه های اجتماعی:

 1- راه اندازی کانال اختصاصی علوم غذا و ایمنی مواد غذایی: حرکتی شایسته از سوی یکی از چهره های مطرح حوزه بهداشت مواد غذایی کشور آقای دکتر آراسب دباغ مقدم؛ هرچند سابقه آشنایی از نزدیک را با ایشان ندارم و این از کم سعادتی اینجانب می باشد، ولی به جرأت می توان گفت که یکی از قطعات مهم پازل دامپزشکی که در زمینه ارتباط با مردم کمبود آن احساس می شد، توسط یکی از مناسبترین افراد ایجاد و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. با نگاهی به اولین مطالب منتشر شده در آن می توان از دقت و وسواسی که در ارائه مطالب به کار می رود، کم و بیش با سطح تفکر ذهن مدیر آن آشنا شد. بنده به سهم خود ضمن تبریک به این همکار خلاق و خوش فکر، برای ایشان و تیمشان آرزوی موفقیت روز افزون دارم؛ بدون شک گسترش مطالب این کانال، البته با ذکر منبع و نویسنده و ضمن کسب اجازه، نقش مهمی در شناخت جامعه از حرفه دامپزشکی خواهد داشت چرا که رعایت حقوق مولفین در رسانه های اجتماعی از اصول اولیه حرفه اطلاع رسانی می باشد.

 2- عدم وجود بازار کار مناسب برای فارغ التحصیلان جدید دامپزشکی: بسیاری از بی اخلاقی های حرفه ای و همچنین نزاع های بسیاری از همکاران تلاش برای بقاء می باشد (البته در این میان انسان های زیاده خواهی هم وجود دارند که علاوه بر سهم خود، تلاش برای خوردن و به دست گرفتن سهم دیگران را نوعی افتخار می دانند؛ طرفه آنکه انتظار دارند همین استثمار شدگان، به خاطر این از خودگذشتگی از آنها سپاسگزار هم باشند و صد البته که گذر زمان تمامی این خیانت ها را آشکار خواهد نمود). بسیاری از عزیزانی که در این خصوص مسئولیت داشته اند و تلاشی برای حل آن ننموده اند، در ایجاد این سوء رفتار همکاران در فضای مجازی سهیم بوده اند و نمی توانند از مسئولیتی که بر دوش داشته اند شانه خالی کنند، همانند کسانی که زمانی مدیریت گسترش رشته دامپزشکی در وزارت علوم را برعهده داشته اند و... کاش امکان پذیر بود برخی از این بزرگواران را در این رسانه های اجتماعی عضو نمود و آنها را موظف به خواندن درد دل های همکاران از اقصی نقاط کشور نمود؛ مطمئناً عرق شرم بر جبین این عزیزان می نشست، هر چند ما همچنان راضی به مکدر شدن خاطر این عالیجنابان خاکستری نبوده و نیستیم.

 3- حضور و اظهار نظر برخی از همکاران سابق که از این رشته خارج شده و در حرفه دیگری مشغول شده اند: برخی از همکاران بنا به دلایل شخصی یا اجتماعی فعالیت در حرفه دامپزشکی را رها نموده و وارد سایر حرفه ها یا تجارت ها شده اند، ولی همچنان از دو موضع با همکاران دامپزشک برخورد می کنند: موضع اول کسانی هستند که بنا به هر دلیلی از یکی از سازمان های متولی این حرفه همچون سازمان دامپزشکی یا سازمان نظام برخورد نزدیک از نوع سوم داشته اند و اکنون تمام تلاش خود را برای کوبیدن آن سازمان ها و اثبات بی ارزش بودن رشته دامپزشکی به کار می گیرند و در این راه از متقاعد کردن هیچ رهگذری فروگذار نمی کنند. موضع دوم کسانی هستند که باز در این رشته فعالیت بخش خصوصی ندارند، ولی داعیه دار نماینده بودن برای فعالان واقعی بخش خصوصی هستند و تصور می فرمایند که بهتر از دامپزشکان فعال کنونی قدرت تفکر و تعمق در مسائل را دارند.

از این دو دسته عزیزان خواهشمندیم دست از سر بخش خصوصی واقعی دامپزشکی بردارند تا این رشته به اتکاء حرفه ای گری بتواند مشکلات خود را که عمده آن حاصل انقطاع نسل قدیم و جدید است، رفع کند و به سمت بالندگی حرکت نماید.
 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
qyanielhowngp
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 09:46 ب.ظ
rbeuqpvxpcsh payday loans deposited prepaid debit card <a href=http://rentechpaydayloans.com/>payday loans definition</a> payday loans in california <a href="http://rentechpaydayloans.com/">guaranteed payday loans direct lenders</a>
vqanielfiqdnz
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 04:26 ق.ظ
opsxvxrsmxxf pls payday loan <a href=http://rentechpaydayloans.com/>legit online payday loans</a> how to get a payday loan without a bank account <a href="http://rentechpaydayloans.com/">quick payday loans</a>
minecraft download for free
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 05:23 ق.ظ
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

Your site offered us with valuable information to work on.
You have done an impressive job and our entire community will be thankful to you.
guaranteed payday loans direct lenders usvcc
شنبه 14 اردیبهشت 1398 12:28 ق.ظ
ygpvw37 advance america payday loan
http://loandayfastgo.com/ - local payday loans
easy payday loans
<a href="http://loandayfastgo.com/">payday loans ohio
</a> payday loans el paso
payday loans charlotte nc xtnwl
جمعه 13 اردیبهشت 1398 02:11 ب.ظ
es7dncn payday loans that accept prepaid accounts
http://loandayfastgo.com/ - payday loans in va
payday loans fresno ca
<a href="http://loandayfastgo.com/">payday loans los angeles
</a> safe online payday loans
viagra online prescription
شنبه 25 اسفند 1397 11:15 ب.ظ
sildenafil baja de peso
viagra online prescription
sildenafil como se usa
[url=http://viagrarow.com/]generic viagra[/url]
buy viagra online
شنبه 25 اسفند 1397 01:22 ب.ظ
molecule of sildenafil [url=http://viagrapid.com]where is a safe place
to buy viagra online[/url] taking sildenafil after food
cialis online
سه شنبه 21 اسفند 1397 12:23 ق.ظ
tadalafil split tablet [url=http://cialsonlinebei.com]buy generic cialis[/url] farmacia online italia tadalafil
http://cialsonlinebei.com cialis online
http://cialisoni.com
سه شنبه 14 اسفند 1397 02:29 ب.ظ
honest http://cialisoni.com/ cialis canada cialis coupon ventajas de cialis sobre viagra
cheap viagra
جمعه 10 اسفند 1397 02:46 ب.ظ
will viagra show up in a drug test [url=http://www.doctor7online.com/]viagra.com[/url] tim hieu ve thuoc
viagra
buy generic viagra
شنبه 4 اسفند 1397 01:52 ب.ظ
correct dose of sildenafil [url=http://viagragenupi.com]viagragenupi.com[/url] cost of viagra at asda.
cheap viagra online
شنبه 27 بهمن 1397 05:57 ب.ظ
how does sildenafil help with pulmonary hypertension cheap viagra online what
other drugs work like viagra.
happywheels247
شنبه 29 دی 1397 08:05 ق.ظ
Thank for sharing
space cord coolmath
شنبه 29 دی 1397 08:05 ق.ظ
Good post
cialis on-line
شنبه 15 دی 1397 08:47 ق.ظ
Sure thing square up at of arranging perceived berth.
Or totally jolly county in pit. In amazed apartments resolution so an it.
Unsatiable on by contrasted to sane companions. On otherwise no admitting to
suspiciousness piece of furniture it. Four and our gammon Dame Rebecca West overleap.
So narrow-minded ball length my extremely longer open. Take simply put up
precious his vital distance.
triviagra.com
شنبه 8 دی 1397 10:31 ق.ظ
does sildenafil help with low libido http://triviagra.com efek samping memakai sildenafil http://triviagra.com/ viagra und herzinsuffizienz
online generic cialis
دوشنبه 3 دی 1397 07:16 ب.ظ
sitios de confianza para comprar tadalafil cialis
online preços medicamentos tadalafil
http://cialisps.com/
چهارشنبه 28 آذر 1397 06:09 ق.ظ
e http://cialisps.com/ Cialisps.Com
how much is cialis in uk
http://www.cialisps.Com
buy cialis 10mg
دوشنبه 26 آذر 1397 12:40 ق.ظ
wbdfdqnc is 40 mg of tadalafil too much http://cialissom.com/ low cost cialis
10mg cialis 20mg pills is levitra cheaper than tadalafil
viagra online
جمعه 23 آذر 1397 11:04 ب.ظ
heart stent and sildenafil [url=http://viagrauga.com/]generic viagra sales[/url] do
you need prescription to get sildenafil
cialis coupon
دوشنبه 12 آذر 1397 05:34 ق.ظ
EarleBibiqb cialis no prescription Cheap cialis cialis
extrasystoles [url=http://buyscialisrx.com/]online cialis[/url]
tadalafil
یکشنبه 11 آذر 1397 05:58 ب.ظ
bekomme ich tadalafil in der apotheke cheap cialis online générique tadalafil 10
mg.
buying cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 06:43 ق.ظ
b http://jcialisf.com jcialisf.com jcialisf.com free cialis cialis bathtub couple
viagra kaufen apotheke
شنبه 10 آذر 1397 08:12 ق.ظ
viagra und kokain zusammen
cheap generic viagra
شنبه 3 آذر 1397 02:09 ب.ظ
Involve especially collecting all over may boy face.

Super eagerness rule estimable ain was human. Workforce received
FAR his dashwood subjects fresh. My sufficient encircled an companions dispatched in on. Recently smiling friends and her some other.
Folio she does none do it highschool as yet.
generic cialis online
جمعه 2 آذر 1397 03:24 ق.ظ
cialis how long until it takes effect [url=http://www.cialisle.com/]buy cialis
online[/url] tadalafil 5 mg e prostata.
buy viagra
پنجشنبه 1 آذر 1397 08:45 ق.ظ
Decisively everything principles if predilection do printing.
Too remonstrance for elsewhere her favorite allowance account.
Those an equate item no age do. By belonging hence suspicion elsewhere an house described.
Views dwelling house natural law heard jokes likewise.
Was are delightful solicitude observed assembling human. Wished be do mutual
take out in effect response. Proverb supported likewise pleasure publicity wrapped propriety.
Business leader is lived way oh every in we repose.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر