اعلام نتیجه نهایی نظرسنجی حکیم مهر درباره انتقال آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت؛ ضرورت توجه مسئولین به افکار عمومی

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:پنجشنبه 18 آذر 1395-04:26 ب.ظ

کد خبر: ۳۲۹۱۴
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
با شرکت 2157 نفر در این نظرسنجی:
94.07 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی (2029 نفر) خواستار انتقال آموزش دامپزشکی از وزارت علوم به وزارت بهداشت بودند و تنها 5.93 درصد (128 نفر) با این انتقال مخالف بودند ...

حکیم مهر - پس از گذشت 8 روز از آغاز نظرسنجی حکیم مهر درخصوص انتقال آموزش دامپزشکی از وزارت علوم به وزارت بهداشت، در مجموع 2157 نفر در این نظرسنجی شرکت کردند.

نتایج نظرسنجی قابل تأمل بود. 94.07 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی (2029 نفر) خواستار انتقال آموزش دامپزشکی از وزارت علوم به وزارت بهداشت بودند و تنها 5.93 درصد (128 نفر) با این انتقال مخالف بودند.

 

به نظر می رسد، افکار عمومی جامعه دامپزشکی کشور با توجه به مزایایی که این انتقال خواهد داشت، نظر قاطع خود را در این خصوص اعلام نموده است و حال نوبت مسئولین و متولیان دامپزشکی کشور است که چنانچه احترامی برای نظرات صنفی قائل هستند، برای اقدام در این زمینه پیشقدم شوند.

البته در خصوص انتقال سازمان دامپزشکی کشور از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت بهداشت (که بحث این نظرسنجی نبوده است) نظرات متفاوتی وجود داشته و برخی از صاحب نظران، انجام آن را بدون فراهم آوردن زمینه های از قبل پیش بینی شده و در شرایط فعلی به صلاح دامپزشکی نمی دانند و ما نیز در این نظرسنجی قصد ورود به آن را نداشته ایم؛ اما در خصوص انتقال آموزش دامپزشکی از وزارت علوم به وزارت بهداشت مزایای بسیار زیادی بر آن مترتب بوده و می تواند به بهبود وضعیت صنفی کمک شایان توجهی نماید.

در طی سال های گذشته به همه ما ثابت گردیده است که وزارت علوم نتوانسته است آنچنانکه باید و شاید، گسترش پذیرش بی رویه دانشجوی دامپزشکی را در کشور کنترل نماید و افزایش روزافزون دانشکده های دامپزشکی در دانشگاه های دولتی و آزاد مؤید این ادعاست، ولی وزارت بهداشتتوانسته است این روند را در دانشگاه های زیرمجموعه خود و حتی دانشگاه آزاد اسلامی به خوبی کنترل نماید.

در حال حاضر همه صاحبنظران اتفاق نظر دارند که عامل اصلی شرایط بد معیشتی فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی، پذیرش بیش از حد دانشجو و افزایش بی رویه دانش آموختگان دامپزشکی است. اگر همه شرایط آموزشی، صنفی و مدیریتی مرتبط با دامپزشکی را هم بهبود ببخشیم، ولی نتوانیم جلوی پذیرش سونامی وار دانشجوی دامپزشکی را بگیریم و روند فعلی ادامه یابد، مطمئن باشید که شرایط معیشتی دانش آموختگان این رشته روز به روز بدتر خواهد شد؛ به نظر می رسد تنها ارگانی که در حال حاضر می تواند این پدیده نامیمون را کنترل نماید، وزارت بهداشت باشد.

البته منافع دیگری نیز در این انتقال وجود دارد که در مقاله قبلی (اینجا) به تفصیل به آن اشاره نمودیم.

امیدواریم مسئولین و متولیان دامپزشکی کشور، نیم نگاهی هم به فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی در بخش خصوصی داشته باشند که کمرشان زیر بار مشکلات صنفی و معیشتی در حال له شدن است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic